Kerema KultuurikodaFestival 2015 - Kerema Kultuurikoda

Festival 2015

IV Pühalepa muusikafestivalil astusid publiku ette:

 

koorETV Tütarlastekoor, dirigent Aarne Saluveer
Eesti Televisiooni tütarlastekoor kasvas välja ETV lastesaadete toimetuse juurde loodud laste laulustuudiost, mille asutaja ja muusikajuht aastatel 1990-2004 oli koori dirigent Aarne Saluveer. Täna laulab kooris kakskümmend viis 15-25 aastast tütarlast, kelledest enamusel on muusikaline haridus ja varasem koorilaulukogemus.
Koori repertuaaris on vaimulik ja ilmalik muusika erinevatest ajastutest, efektse liikumisega rahvamuusikatöötlused, modernsed popmuusika- ja dzässikavad ning vokaalsümfoonilised suurvormid.


ETV tütarlastekoor on koostööd teinud mitmete tuntud Eesti heliloojatega nagu Arvo Pärt, Veljo Tormis , Urmas Sisask ja Tõnu Kõrvits. Aarne Saluveeri juhatusel kõlas New Yorgis maailma esiettekandes A. Pärdi “Peace Upon You, Jerusalem”, mis on kirjutatud ETV tütarlastekoorile, 2010. aastal esitati Nargen festivali raames helilooja sünnipäeva tähistamiseks tema III sümfoonia “Meie aed”.

Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva puhul kanti Londonis ette U. Sisaski “Veni Creator Spiritus”, mis oli Eesti muusikaline kingitus Inglismaale. V. Tormise juubeli auks esineti 2010. aastal Eesti erinevais paiguskontserdisarjaga „Regilaul ja Tormis“, lisaks kanti mitmel korral ette ka teos „Sampo tagumine“. Tõnu Kõrvitsa spetsiaalselt tütarlastekoorile kirjutatud teos „For music“ tuli esmaettekandele kontsertreisil Argentiinas.
Estonia Teatri maja 100. sünnipäeva puhuks valmistati ette Vaiko Epliku uudisteos „Suur maalritöö“, mida esmaettekandel 2013. aasta septembrikuus saatis samanimeline joonisfilm.
Kodumaistele heliloojatele lisaks on ETV tütarlastekoor teinud koostööd Suurbritannia helilooja Roxanna Panufnikuga, kes „Tallinn: Euroopa kultuuripealinn 2011“ raames Tallinna linnale tänapäevase missa kirjutas. 2013. aasta maikuus salvestati pikk heliteos koos solistide ja orkestriga. Samuti õnnestus ETV tütarlastekooril 2013. aasta augustis musitseerida koos maailmakuulsa dirigendi Eric Whitacre’ga.

Kontsertreisid on tütarlastekoori viinud pea kõikjale Euroopas kui ka ookeani taha Ameerikasse. Eesti Vabariigi 90. sünnipäevale pühendatud ringreisil anti Euroopa kontserdisaalides üle 20 kontserdi ning tutvustati eesti muusikat kavaga “Mu süda, ärka üles”. 2011. aasta suvel osaleti esimese Eesti koorina IX Maailma Koorimuusikasümpoosionil Puerto Madrynis (Argentinas), kus koori dirigent oli palutud juhendama üht neljast sümpoosionil toimunud meistriklassist, kuid lisaks anti üle 11 kontserti ka riigi erinevates linnades.


Mihkel PollMihkel Poll (klaver)
Mihkel Poll sündis 1986. a. Tallinnas. Ta alustas klaveriõpinguid 6-aastaselt Nõmme Muusikakoolis Helve Kuuskmanni juures, jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis, õpetajateks prof Ivari Ilja ja Maigi Pakri, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja ja Guildhall School of Music and Drama´s prof Ronan O´Hora klaveriklassis. Hetkel õpib ta Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia doktorantuuris prof Ivari Ilja juures. Mihkel on osa võtnud ka mitmetest meistrikursustest, juhendajateks Paul Lewis, Angela Hewitt, Peter Donohue, Vera Gornostajeva, Pavel Nersessian, Walter Blankenheim, Erik. T. Tawastsjerna ja Hui-Ying Liu-Tawastsjerna.

Mihkel Poll on edukalt osalenud paljudel rahvusvahelistel ja üleriigilistel konkurssidel. 2004. a. pälvis ta 1. preemia ning orkestri eripreemia Rina Sala Gallo nimelisel pianistide konkursil Monzas, Itaalias; samal aastal võitis ta peapreemia ja 4 eripreemiat vabariiklikul interpreetide konkursil "Con brio". 2006. a. sai ta 1. preemia Ferroli rahvusvahelisel pianistide konkursil Hispaanias ning 1. preemia ja Tubina eripreemia esimesel Tallinna rahvusvahelisel pianistide konkursil.Mihkel pPoll on esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Venemaal, Saksamaal, Belgias, Suudbritannias, Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias, Portugalis, Kreekas ja USA-s. Ta on asutunud üles koos ERSO-ga, Läti Rahvussümfoonikutega, Põhjamaade Sümfooniaorkestriga, Magdeburgi Philharmoonikutega, Norrbotteni Kammerorkestriga, Vanemuise Sümfooniaorkestriga, Sinfonia of Birminghamiga,  Birmingham Schools´ Symphony Orchestra´ga, Norwichi Philharmooniaorkestriga, Lincolni Sümfooniaorkestriga, Pärnu Linnaorkestriga ja EMTA Sümfooniaorkestriga, dirigentideks Neeme Järvi, Eri Klas, Paul Mägi, Anu Tali, Olari Elts, Mihhail Gerts, Mikk Murdvee, Micheal Seal, Richard Laing, Matt Andrews, Jüri Alperten, Toomas Vavilov, Toomas Kapten, jt.

Oktoobris 2011 võitis ta maineka Guildhall Wigmore Recital Prize´, mille tulemusena toimus eelmise aasta juunikuus Mihkli debüüt Wigmore Hall´is.
2012/2013 hooajal oli Mihkel Poll ERSO resideeruvaks artistiks, esitades Eesti heliloojate klaverikontserte maestrote Neeme Järvi, Olari Eltsi ja Arvo Volmeri juhatusel. Augustikuus esineti koos ERSO ja maestro Neeme Järviga Läänemere Festivalil Stockholmis Berwaldhallenis.

Mihkel Polli repertuaar on žanriliselt ja ajastuliselt väga lai, hõlmates nii suurvorme kui miniatuure, ning meistriteoseid Bachist Ligetini. Samuti musitseerib Mihkel Poll sageli kammeransamblites koos eesti väljapaistvate instrumentalistide ja lauljatega, sh. oma õe, viiuldaja Mari Polliga.

2009. aastal ilmus Mihkli debüüt-CD 20. sajandi klaverimuusikaga maineka Soome plaadifirma Ondine all. Plaadil kõlab Raveli, Šostakovitši, Mossolovi, Ligeti ning Tulve looming.
Mihkel Poll on 2004. a. Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ja 2013. a. Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia laureaat.
Vaata lisaks: www.mihkelpoll.com

Mari Poll 4Mari Poll (viiul)
Mari Poll on sündinud 1987 Tallinnas. Viiuliõpinguid alustas ta Tallinna Muusikakeskkoolis, kus õppis Tiiu Päeske ja Ivika Tiviku juhendamisel aastani 2004. Õpingud jätkusid Inglismaal Chethami Muusikakoolis ja Londoni Kuninglikus Muusikaakakolledžis, kus Poll omandas aastal 2010 bakalaurusekraadi prof Jan Repko viiuliklassis ning 2012 magistrikraadi ja 2013 Artist Diploma diplomi koos Junior Fellow tiitliga prof Radu Blidari juures. Hetkel täiendab Mari Poll end Soloisi Diploma programmis Norra Muusikaakadeemias prof. Peter Herresthal juhendamisel. Lisaks on Mari Poll osalenud mitmetel meistrikursustel sh New Virtuosi Mastercourse ja Lausanne Duo meistriklass, tema juhendajateks on kursustel olnud Pierre Amoyal, Petru Munteanu, Gordon Tagasi, Pamela Frank, Edward Grach, Dong- Suk Kang, Bruno Canino ja Mihhail Kopelman.

Mari Poll on andnud kontserte nii solisti kui ka kammermuusikuna Euroopas ja USA-s. Lisaks Estonia kontserdisaalile on Poll esinenud mainekates kontserdipaikades nagu Wigmore Hall, Cadogan Hall, St. Martin in the Field, St James's Piccadilly, Porto Casa Da Musica, Malaga Sala Cristina Maria, Athens Parnassos Hall ja Brigdewater Hall. Ta on teinud koostööd mitmete orkestritega sh Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Liverpooli Mozarti Orkestri ja Tronheimi Sümfooniaorkester ning on üles astunud festivalidel  Bowdoin International Summer Music Festival, Courchevel Music Festival, New Virtuosi Mastercourse, Lausanne Duo Masterclass, Ultima Contemporary Music Festival jt. Tihedat koostööd teeb Mari Poll oma venna, pianisti Mihkel Polli ja pianist Jennifer Hughes`ga.

Mari Poll on pälvinud tunnustust paljudel konkurssidel – ta on võitnud 3. preemia ja Robert Casadesuse esiauhinna Vibrarte rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Prantsusmaal, 4 eripreemiat Heino Elleri nimelisel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil, eripreemia L. Spohri nimelisel rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Saksamaal ja 5. preemia Schontali Kloostri rahvusvahelisel viiuldajate konkursil Saksamaal. Mari Poll on ka Derek Butler London Prize’i 1. preemia laureaat ja RCM Concerto Competition võitja. Lisaks on ta saanud mitmeid stipendiume, sh MBF Postgraduate Performance Award, Stephen Bell Charitable Trust Award, Martyn Musical Scholarship Award and ESFUSA Award. Mais 2013 andis Londoni Kuninglik Muusikakolledž Mari Pollile Tagore Kuldmedali – auhinna, mis antakse igal aastal kolledži kahele väljapaistvaimale üliõpilasele. Septembris 2013 pälvis Poll Londoni City Music Foundation auhinna , mida omistatakse perspektiivikatele noortele proffmuusikutele karjääri edendamiseks.

Vaata lisaks: www.maripoll.com

 

Heliotroop2-ruutAnsambel Heliotroop

Heliotroop on alates 2012. aastast tegutsenud avangardne ja improvisatsiooniline omaloomingut viljelev  ansambel. Heliotroobi lugude autoriteks on kontrabassist Mingo Rajandi ja pianist Kirke Karja. Nende loomingus on kuulda mõjutusi nii jazzist, maailmamuusikast kui ka kaasaegsest akadeemilisest muusikast. Kasutatakse eesti kaasaegsete poeetide (Jan Kaus, Maria Lee Liivak, Hasso Krull, Tõnu Õnnepalu) tekste ja ka maailmaklassikasse kuuluvaid luuletusi. Muusika on žanreületav ja kirglik, ekspressiivne ja emotsionaalne nagu seda esitavad interpreedidki. Peale Mingo ja Kirke kuuluvad ansamblisse veel laulja Kadri Voorand, (bass)klarnetist Meelis Vind, kitarrist Madis Meister ja trummar Eno Kollom. 2014.aastal ilmus Heliotroobi esikalbum "Ennemuistse jahipüssi kuul"

2014. aastal  telliti Heliotroobilt  kava legendaarse progeansambli In Spe lugudest. Kõigi  ansambliliikmete poolt tehtud seaded nii In Spe lugudest ku kai Erkki-Sven Tüüri seni avaldamata lauludedest kõlasid esmakordselt helilooja sünnipäeva auks korraldatud kontserdil Mustpeade majas. Nii Tüürile kui publikule meeldis meie tõlgendus väga ja ka pärast seda oleme neid lugusid oma kontserditel esitanud ning tajunud Tüüri muusikas sarnaseid värve  meie oma loominguga.

 

 

kady-plaasKädy Plaas (sopran) on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klassikalise laulu erialal. Hetkel jätkab ta õpinguid Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistratuuris dotsent Nadja Kuremi lauluklassis. 2006/2007 õppeaastal oli ta vahetusüliõpilane Hamburgi Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ingrid Kremlingi lauluklassis. Kädy Plaas on osalenud, Ingrid Kremlingi, Sona er4Ghazariani, Colline Holmes'i, Peter Kooij jpt meistrikursustel.

Aastatel 2002–2004 oli Kädy Plaas Eesti Filharmoonia Kammerkoori

laulja. 2004. aasta sügisest on ta solist projektiteatris “Nargen Opera”, kus on laulnud Haydni õukonnaooperites Üksik saar (Silvia), Elu kuu peal (Flaminia) ja Armida (Zelmira) ning Beethoveni ooperis Fidelio (Marzelline). Kädy Plaas on esinenud solistina paljudes vokaalsuurvormides: Haydni Missa Sancti Nicolai, Harmoniemesse ja Die Schöpfung, Mozarti Reekviem, passioonikantaat Grabmusik ja oratoorium Davide penidente, Salieri Reekviem, Händeli oratooriumides Messias ja Joosua, Charpentier’ De Deum ja Vivaldi Gloria. 2003. aastast on ta osalenud Haapsalu Vanamuusikafestivalil, kus on esitanud sopranisoolosid Händeli psalmikantaadis Dixit Dominus ning Bachi kantaatides nr 31 ja 21, Magnificat’is ja Ülestõusmisoratooriumis. Lisaks on Kädy Plaas osalenud mitme uudisteose esiettekandel. Hooajal 2007/2008 debüteeris Kädy Plaas Paminana Mozarti Võluflöödis (teater Vanemuine) ning Frasquitana Bizet’ Carmenis ja Öökuningannana Mozarti Võluflöödis (Hamburgi Riigiooper). 2009 laulis ta nimiosa Massenet’ Manon’is (teater Vanemuine) ning Gilda rolli Verdi Rigoletto’s (Rahvusooper Estonia). Talle on omistatud Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia (2007).

Kädy Plaas on üles astunud koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri,

Tallinna Kammerorkestri, Tallinna Barokkorkestri, Pärnu Linnaorkestri ja Sinfonietta Riga’ga. Samuti on ta teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Toomas Siitan, Andres Mustonen, Simon Hewett, Anu Tali, Olari Elts, Risto Joost, Edward Higginbottom, Juha Kangas ja Simone Young.

MARJE LOHUARU (klaver) on löpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia) prof. H. Sepa klaveriklassi. Seejärel õppis ta  Peterburi konservatooriumi aspirantuuris prof. Maria Karandašova juures. M. Lohuaru oli aastail 1991 – 1997 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia  kammeransambliosakonna juhataja.  Alates 1993 – 2012  oli ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prorektor, 1997 aastast professor.

Marje Lohuaru on andnud kontserte mitmete nimekate eesti ja ka välismaa interpreetidega, sh Pille Lill, Riina Airenne, Ulrika Kristian, Urmas Vulp, Jelena Komarova (Venemaa) Marianne Boettcher (Saksamaa), Laure Delcampe (Belgia), Ruta Lipinaityte, Kädy Plaas-Kala, Monika –Evelyn Liiv, Oliver Kuusik, Geraldine Casanova jne.  ning esinenud festivalidel Soomes, Rootsis, Saksamaal, Venemaal, Kanadas, Ungaris ja mujal. Ta on olnud mitmete rahvusvaheliste konkursside züriides ja andnud meistrikursusi Soomes, Rootsis, Saksamaal, Venemaal, Itaalias, Poolas ja mujal.

Marje Lohuaru on osalenud arvukates rahvusvaheliste organistatsioonide tegevjuhatusete ja juhatustes sh ELIA (European League of Institutes of the Arts), EL Erasmus Mundus Juhtkomitee etc.  Alates 2013 kuulub ta  ECMTA (European Chamber Music Teachers Association) juhatusse. Marje Lohuaru on olnud UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni liige, aastatel 2002 – 2008 oli ta  Eesti Interpreetide Liidu juhatuse esimees.

2005 a. on Marje Lohuarut autasustatud Valgetähe V klassi ordeniga. 2009 sai ta Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia ja 2012 Eesti Muusikanõukogu preemia.

Marje Lohuaru oli 2009 – 2014 Eesti Muusika Arenduskeskuse juhatuse esimees, alates 2014 –  on ta MTÜ Music Estonia  juhatuse liige. Alates 2011  on Marje Lohuaru Eesti Kultuurkapitali Nõukogu liige ja Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali Nõukogu esimees.

 


Arvo Haasma & sõbrad
Kontserdil Arvo Haasma ja sõbrad kõlab vanamuusika, ennekõike saavad sõna gambad.
Kontserdil astub üles ka Pühalepa muusikafestivali tenorist kunstiline juht Endrik Üksvärav.

Arvo Haasmaa
Villu Vihermäe
Markkus Kuikka (FIN)
Endrik Üksvärav

Piletid