Pühalepa muusikafestival 2019

2.-4. augustil 2019 toimub Hiiumaal kaheksas Pühalepa muusikafestival. Peamiseks kontserdipaigaks on suurepärase akustikaga Pühalepa kirik.
Tänavune festival on eriline selle poolest, et sel korral kõlab kõikidel kontsertidel Hiiumaa helilooja Erkki-Sven Tüüri looming. Kuna tegemist on ühtlasi Erkki-Sven Tüüri 60. sünnipäeva aastaga, siis mis saab veel toredam olla, kui seda mitte ainult ühel ja õigel päeval tähistada, vaid pikemalt. Ning teha seda helilooja kodusaarel tema enda muusikaga. Üks sünnipäevalaps on meil sellel festivalil veel – Tõnu Kõrvits, kes 2019 tähistab oma esimest juubelit – 50! 

Kolme päeva jooksul pakub festival mitmekesiseid ja kõrgetasemelisi kontserte. Söögipoolist pakuvad festivali külalistele kohalikud toitlustajad.

Festivali kunstiline juht on dirigent Endrik Üksvärav. Festivali korraldajad on MTÜ Kerema Kultuurikoda ja MTÜ Collegium Musicale. 

Festivali ajal koguvad korraldajad toetust Pühalepa kiriku orelifondi, oreli hooldamiseks vajalike kulude katmiseks.

 

VIII Pühalepa muusikafestival toimus 2.-4. augustil 2019 Hiiumaal, Pühalepa kirikus.

Reede, 2. august kell 18 festivali avakontsert: Noor Tüür
Tallinna kammerorkester, Riho Sibul, dirigent Tõnu Kaljuste

Laupäev, 3. august kell 15 Klassikatähed ja Tüür
ETV telekonkursi "Klassikatähed" kõikide hooaegade võitjad: Marcel Johannes Kits (tšello), Katariina Maria Kits (viiul), Sten Heinoja (klaver) ja Tanel Eiko Novikov (marimba).

Pühapäev, 4. august kell 13 Erkki-Sven Tüür 60, Tõnu Kõrvits 50 ja Rascher Saxophone Quartet 50
Rascher Saxophone Quartet (Saksamaa), kammerkoor Collegium Musiclae, dirigent Endrik Üksvärav

Lisaprogramm:
Koostöös Reigi pastoraadiga toimub laupäeval, 3. augustil kell 21.49 Reigi kirikus päikeseloojangukontsert. Õhtu laulab meeleolukalt öösse kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhtimisel. Sissepääs annetusega Reigi pastoraadi toetuseks. 

VIII Pühalepa muusikafestival toimus 2.-4. augustil 2019 Hiiumaal Pühalepa kirikus

Tallinna Kammerorkester
Tallinna Kammerorkestri (TKO) asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Kahe aastakümne jooksul on sellest kujunenud üks Eesti foto TKO metsateel, keskmineesindusorkestreid, kes on oodatud külalisesineja paljudel kontserdilavadel Euroopas ja mujal maailmas.
TKO on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. TKO tuumiku moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solisti ja kammermuusikuna.
Esimese peadirigendi Tõnu Kaljuste käe all tegutses orkester aastatel 1993–1995 ning 1996–2001. Olulise jälje TKO arengusse on jätnud Juha Kangas, kes oli 1995–1996 peadirigent ning 2001–2003 kunstiline juht. Järgnenud kümnel hooajal kureeris orkestri tegevust Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Eri Klas, 2013. aasta sügisest Risto Joost ja nüüd on orkestri kunstiliseks juhiks taas maestro Tõnu Kaljuste.
Kontsertreisid on orkestri viinud USAsse, Kanadasse, Jaapanisse, Hiinasse, Brasiiliasse, Argentiinasse, Mehhikosse ja enamikesse Euroopa riikidesse. Lisaks paljudele esinemistele Euroopa nimekamates kontserdisaalides on üles astutud ka New Yorgis Carnegie Hallis ning Pekingi Keelatud Linna kontserdisaalis.
2013. aastal pälvis Tallinna Kammerorkester Eesti Muusikanõukogu interpretatsioonipreemia.
TKO on kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy.
Lisainfo: www.filharmoonia.ee

 

Raschér Saxophone Quartet​
Saksofonikvartetti Raschér Saxophone Quartet on Austria ajaleht “Wiener Zeitung” nimetanud “saksofonide kroonimata kuningaks”. Saksa ajaleht Rascher Saxophone Quartet“Die Welt” on arvamusel, et Raschér Saxophone Quartet saaks kindlasti kuldmedali, kui puhkpillimuusika virtuoossuse hindamiseks korraldataks olümpiamänge. 

1969. aastal Ameerika Ühendriikides asutatud ansabel on aegade jooksul inspireerinud üle 350 helilooja kirjutama ja pühendama teoseid sellele esmaklassilisele kooslusele. 

Raschér Saxophone Quartet on alates oma asutamisest 1969. aastal esinenud pidevalt mainekates kontserdisaalides nii Euroopas, Aasias kui ka Ameerikas. Ansambel kannab edasi traditsioone, mida 1930ndatel juurutas klassikalise saksofono pioneer, ansambli asutaja Sigurd Raschér, kes inspireeris paljusid heliloojaid talle muusikat kirjutama. 

Kvartett on saanud kutseid maailma juhtivatelt orkestritelt, nagu Leipzigi Gewandhausi orkester, Dresdeni Staatskappelle, Baieri Raadio orkester, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestra de Paris, Helsingi Filharmooniaorkester, Haagi Residentie-orkester, Berliini Sümfooniaorkester jpt. Palju heliloojad on lummatud Raschér kvarteti ja orkestri kooslusest, mille tulemusel on sündinud üle 40 uue teose.
Peale selle on kvartett esinenud koos paljude instrumentalistide ja lauljatega, samuti kooridega, nagu The London Voices, Lääne-Saksa Raadio koor, Islandi Rahvuslik Katedraalikoori ja Madalmaade Kammerkoor. 

Eesti kõrgetasemelise kammerkooriga Collegium Musicale tegi kvartett esimest korda koostööd 2017. aastal, mil Tallinnas ja Tartus kõlas nende ühises esituses Eesti esiettekandena Lera Auerbachi “72 inglit”. Tänavusel Pühalepa muusikafestivalil tuleb üheskoos ettekandele Erkki-Sven Tüüri “Meditatio” ja Tõnu Kõrvitsa “Hümndi Läänerannikult”, kusjuures “Meditatio” on spetsiaalselt Raschér Saxophone Quartetile kirjutatud. Hiiumaad külastab maailmas tunnustatud saksofonikvartett esmakordselt. Samaaegselt Erkki-Sven Tüüri 60. Sünnipäevaga ja Tõnu Kõrvitsa 50.juubeli tähistamisega tähistame Pühalepa festivali lõppkontserdiga ka Raschér Saxophone Quarteti 50. sünnipäeva. 

Kammerkoor Collegium Musicale

Tallinnas tegutsev Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja Collegium Musicale
ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme.

Koori kaheksa tegevusaasta sisse jäävad lisaks Eestile kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis ja Jaapanis. Olulistest festivalidest saab välja tuua näiteks Rhein Vokal ja Schleswig-Holstein Saksamaal, Al Bustan International Festival Liibanonis, Moravsky Autumn Brnos, Tšehhis ja Wratislavia Cantans Poolas. Kollektiividest kindlasti Helsingi Barokkorkester (Soome), Raschér Saxophone Quartet (Saksamaa), NFM Leopoldinum Kammerorkester 
(Poola) ja barokkansambel Barrocade (Iisrael). Eesti heliloojatest on enim esitatud Veljo Tormise loomingutMar

Koori tegevust toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja AS Ida-Tallinna Keskhaigla.

2017 võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ Grand Prix. Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Eesti Kultuurikapitali Helikunsti Sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Telekonkursi "Klassikatähed 2013" võitja Marcel Johannes Kits (tšello)

Marcel Johannes on üks tuntumaid ja väljapaistvamaid Eesti tšelliste, kes on võitnud 1. koha nii ETV telekonkursil “Klassikatähed” (2013), kui ka Eesti keelpillimängijate konkursil (2015). 2016. aastal võitis ta 1. koha Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias ning aastal 2018 1. koha George Marcel Johannes KitsEnescu nimelisel konkursil Rumeenias.

Eelmisel hooajal esines Marcel Hiinas ja Jaapanis ning andis kontserte Iisraelis koos Jeruusalemma Sümfooniaorkestriga, Soomes Kymi Sinfoniettaga (dirigent Andres Mustonen) ja Eestis Pärnu Linnaorkestriga (dirigent Jüri Alperten). Veebruaris esines ta koos pianist Rasmus Andreas Raidega Berliini Konzerthausis ning märtsis andsid kontserte ka Eestis.

Sellel hooajal soleerib Marcel koos Moskva riikliku kammerorkestriga Moskvas (dirigent Andres Mustonen), George Enescu Filharmoonia Orkestriga Bukarestis (dirigent Paul Watkins), Peterburi Sümfooniaorkestriga Peterburi Filharmoonia suures saalis (dirigent Yuwon Kim) ja mängib kammermuusikat Hamburgi Elbphilharmonie suures saalis ja Berliini Filharmoonias.
Marcel on esinenud solistina ka ERSO, Württembergi Filharmoonia SO, Südwestdeutsches Kammerochester Pforzheimi, Tallinna Kammerorkestri, Läti Rahvusliku SO, Pärnu Linnaorkestri, Jena Filharmoonia SO, Iisraeli sümfooniaorkester Rishon LeZioni, Üle-eestilise Noorte SO, Euro Symphony SFK, Liepaja SO, Tallinna Muusikakeskkooli SO, Bad Reichenhalli Filharmoonikud, Karlsruhe Ülikooli SO ja Orchestra Ensemble Kanazawa (Jaapan) ees ning teinud koostööd dirigentidega nagu Risto Joost, Olari Elts, Wolfgang Emanuel Schmidt, Arvo Volmer, Mikk Murdvee, Mihkel Kütson ja Jüri Alperten.

Eesti Vabariigi 97. aastapäeva puhul korraldatud presidendi vastuvõtu kontserdil soleeris ta ERSO ees Risto Joosti juhatusel.

Marcel Johannes Kits on paljude rahvusvaheliste konkursside laureaat: 2. koht tšellokonkursil Liezenis (Austria, 2004), 1. ja 2. koht Karl Davõdovi nimelisel tšellokonkursil Kuldigas (Läti, 2006 ja 2012), 2. koht Dombrovski keelpillikonkursil Riias (2008 ja 2011), peapreemia Trossingeni muusikaülikooli konkursil (2015).

Ta on osalenud Arvo Pärdi lastelaulude CD salvestamisel (2015) ja Deutsche Stiftung Musiklebeni aasta kammermuusika CD-de salvestamisel Hamburgi Laeiszhalles (2016), Pierre Boulezi kontserdisaalis (2017) ja Hamburgi Elbphilharmonie suures saalis (2018). Alates üheksandast eluaastast on Marcel mänginud klaveritrios Robert Traksmanni ja

Rasmus Andreas Raidega, kellega on üles astutud nii Pärnu Muusikafestivalil kui ka Saksamaal, Leedus, Soomes ja Bulgaarias. Ta alustas tšelloõpinguid viieaastasena Lembi Metsa ja Reet Metsa juhendamisel ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks sai Laine Leichter, gümnaasiumiklassides Mart Laas. Alates 2014. aastast õppis ta Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel, aastast 2018 jätkab õpinguid Berliini Kunstiülikoolis prof. Jens Peter Maintzi tšelloklassis.

Ta on täiendanud end arvukatel meistrikursustel: prof. László Fenyö, prof. Wolfgang Emanuel Schmidti, prof. Wen-Sinn Yangi, prof. Jan-Erik Gustafssoni, prof. Marko Ylöneni, prof. Maria Kliegeli, prof. Jens Peter Maintzi, prof. David Geringase, prof. Henry-DavidVarema, prof. Ivan Monighetti ja paljude teiste juures.

2017 ja 2019 valiti ta IMS Prussia Cove’i Steven Isserlise meistrikursustele.

2010 kuni 2014 sai Marcel täisstipendiumi osalemiseks Astona rahvusvahelistel suvekursustel Šveitsis. Marcel on Liechtensteini muusikakakadeemia ja Eesti Interpreetide Liidu stipendiaat. Aastal 2019 pälvis ta Eesti Interpreetide Liidu auhinna “Aasta Interpreet” ja Kultuurkapitali “Ela ja sära” stipendiumi. Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat. Nii pilli kui poogna on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben

Telekonkursi "Klassikatähed 2014" võitja Katariina Maria Kits (viiul)

KATARIINA MARIA KITS (1995) alustas viiuliõpinguid kuueaastasena Marge Lille juures ning jätkas Tallinna Muusikakeskkoolis, kus 2004. aastal sai Katariina Maria Kitstema õpetajaks Tiiu Peäske. 2014–2016 õppis ta Lausanne’i Muusikakõrgkoolis professor Svetlana Makarova juhendamisel ning alates 2016. aastast jätkas õpinguid Trossingeni Muusikakõrgkoolis Marina Chiche’i käe all. Alates 2018. aasta septembrist õpib ta Arvo Leiburi juures.

Ta on on täiendanud end arvukatel meistrikursustel: Alf Richard Kraggerud, Robert Rozek, Detlef Hahn, Kurt Sassmanshaus, Francis Gouton, François Killian,  John York, Gyula Stuller, Guðný Guðmundsdóttir, Pavel Vernikov, Jan Repko, Nicolas Dautricourt, Kristof Barati, Florian Donderer, Petru Munteanu, Ulrike Danhofer, Peeter Laul, Balazs Fülei, Winfried Rademacher.

Katariina Maria Kits on pälvinud preemiaid mitmetel Eesti ja rahvusvahelistel konkurssidel: II ja I koht ESTA vabariiklikul keelpillimängijate konkursil (2005 ja 2007), IV koht Moskvas Rotari laste muusikakonkursil (2006), II koht George Enescu viiulikonkursil Rumeenias (2006), II koht rahvusvahelisel konkursil “Noor muusik” (2009), I koht rahvusvahelisel konkursil “Talents for Europe” Slovakkias ansamblite kategoorias duos Maria Tiimusega (2009); grand prix TMKK konkursil “Con fantasia” (2010, 2012, 2014). 2014. aastal võitis ta telekonkursi “Klassikatähed“. 2018. aastal saavutas ta teise koha Balti Keelpillimängijate Konkursil Vilniuses.

Katariina on soleerinud mitmete erinevate orkestrite ees, (koostöös dirigendid Olari Elts, Juha Kangas, Andres Mustonen, Risto Joost, Jüri Alperten jt) sh Iisraeli Sümfooniaorkester Rishon LeZion, Moskva Riiklik Kammerorkester, Kymi Sinfonietta, Jeruusalemma Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia SO, Vaasa Linnaorkester, Pärnu Linnaorkester.

Katariina Maria Kits esineb Eesti Pillifondi poolt talle kasutada antud Henricus Catenar  (kannab ekslikult meistri õpilase Giofredo Cappa märki) viiulil (1670).

Telekonkursi "Klassikatähed 2016" võitja Sten Heinoja (klaver)

Sten Heinoja alustas klaveriõpinguid neljaaastaselt Tallinna Muusikakeskkooli eelklassis õpetaja Maie Klesmenti juhendamisel. Seejärel jätkas Sten õpinguid samas koolis õpetaja Marju Rootsi klaveriklassis ning lõpetades selle 2012. aastal. Paralleelselt alates 2011. aastast ka Muusika- ja Sten HeinojaTeatriakadeemia klaveriosakonna professor Ivari Ilja juhendamisel, lõpetades bakalaureuse kraadi 2015 aastal cum laude. 2017. aasta juulis omandas Sten magistrikraadi tunnustatud muusikakõrgkoolis London Royal College of Music ja lõpetas selle kiitusega.

Sten on edukalt esinenud mitmetel konkursitel nii Eestis kui ka välismaal. Mõnede näidetena võiks tuua diplomi ja žürii eripreemia 2007. aastal Leedus toimunud Klaviermusik konkursil. Samuti pälvis 2010 aastal Lätis, Jurmalas toimunud noorte pianistide konkursil finalistidiplomi. Ka Eestis on Sten konkursitel edukaid tulemusi saavutanud: 2009. aastal võitis ta III koha ning eripreemia Rodion Štsedrini teose ettekande eest koolide vahelisel konkursil, 2011 ning 2012. aastal saavutas Sten samal konkursil mõlemal aastal I preemia. 2013. aasta suurima saavutusena võiks välja tuua Steni esinemise Türgis toimunud Lionite aastakokkutulekul korraldatud konkursil, kus noor interpreet jõudis üle Euroopa 30 osavõtja seast 6 parema sekka ning tõsteti žürii poolt esile diplomiga. Aastal 2014 võitis Sten VIII Eesti pianistide konkursi, mille eelnevate laureaadite sekka kuuluvad hetkel Eesti nimekaimad pianistid: Lauri Väinmaa, Ivari Ilja, Mati Mikalai, Age Juurikas ja paljud teised. Lisaks omistati samal konkursil Stenile Heliloojate Liidu eripreemia parima uudisteose esituse eest, samuti Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri preemia, Eesti Klaveriõpetajate Ühingu eripreemia ning Helmi Valtmani ning Lilian Semperi stipendiumid. 2015 aasta lõpus toimunud RCM Gateway konkursil saavutas Sten edu ning ees ootavad kontsertid Londoni kuulsamates saalides ( Wigmore Hall ja Royal Albert Hall Elgar Room).

2016 aasta kevadel võitis Sten Eesti Kontserti ja Klassikaraadio ning ERR-i koostöös valminud suurkonkursi Klassikatähed 2016. Lisaks konkursitele annab Sten ka regulaarselt kontserte. Viimastel aastatel on teda sidunud koostöö Florida Lakes Symphony Orchestraga Ameerika Ühendriikides, kellega Sten igaastaselt tuuridel käib. Ka Eestis esineb Sten regulaarselt, nii erinevate kammeransamblite koosseisudes kui ka solistina ning saatjana. Kammeransamblis viiuldaja Linda-Anette Sussiga saavutati 2015. aasta märtsis konkursil In Corpore laureaadi diplom, samuti omistati duole Eesti Raadio auhind ning eripreemia parima klassitsisliku teose esituse eest. Solistina on Sten üles astunud lisaks Eesti Riikliku Sümfooniaorkestrile ka Kymi Sinfonietta,Tallinna Kammerorkestri, Järvi Akadeemia Noorteorkestri, Tel Avivi ooperiorkestri ja paljude teiste orkestrite ees. Sten on viimastel aastatel ennast täiendanud ka mitmetes meistriklassides, juhendajateks prof. Vanessa Latarche, prof. Claudio Trovajoli, prof. Eteri Anjaparidze, dots. Lauri Väinmaa jne. Sten on üles astunud koos dirigentide Mihhail Gerts, Paul Mägi, James Feddeck, Olari Elts, Risto Joost, Alexei Izmirliev, Eimear Noone, Andres Mustonen jne.

Telekonkursi "Klassikatähed 2018" võitja Tanel-Eiko Novikov (marimba)
Tanel-Eiko Novikov oli Klassikatähtede võistluse noorim osaleja. Tõmme löökpillide vastu ilmutas ennast juba väga varakult – kui lasteaias tehti Kroot_Tarkmeel-3499_Tanel-Eiko_Novikovmängubändi ja kõik tahtsid olla kitarristid või lauljad, siis Tanel tahtis olla trummar. 

Tanel-Eiko on löönud kaasa paljudes kohalikes muusikaprojektides, osalenud edukalt rahvusvahelistel konkurssidel Itaalias ja Venemaal, saanud esikohti USA videokonkurssidel. Harjutamine täidab suurema osa Taneli päevadest, hommikust hiliste õhtutundideni, aga kui midagi armastusega teha, pole väsimust ega tüdimustki.

Sellel kevadel lõpetas Tanel-Eiko Tallinna Muusikakeskkooli löökpilli erialal ning jätkab õpinguid Sundsgårdens Folkhögskolas Rootsis. 
Ta on saanud rea esikohti ja eripreemiad kohalikel konkurssidel. 2016.a. osales ta kolmel rahvusvahelisel konkursil, neist kaks olid USA-s korraldatud videokonkursid, „ENKOR“ JA „Great Composer’s Competition“, millel mõlemal saavutas esikoha; samal aastal võitis Venemaal toimunud konkursil „St.Petersburg Open Youth Percussion Competition“ soolo marimba kategoorias I koha ning žürii eripreemia, mis andis võimaluse esineda solistida 2017.a. Mariinsky Teatri kontserdisaalis.

Tanel-Eiko on saavutanud esikohti mitmetel kohalikel konkursitel. 2016. aastal saavutas ta esikoha videokonkursitel "ENKOR" ja "Great Composers Competition". Samal aastal võitis ta "St Petersburg Open Youth Percussion Competition" konkursi Venemaal ning sai žürii eripreemia, mis andis võimaluse esineda Mariinsky Teatri kontserdisaalis 2017. aasta kevadel. 2018. aastal võitis Tanel-Eiko saatesarja "Klassikatähed 2018" ning esindas Eestit Klassika-Eurovisioonil.

Tanel-Eiko on Esinenud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Jeruusalemma Sümfooniaorkestri, Tel Aviv Soloists Kammeransambli, Helsingi Politseiorkestri jt orkestrite ees.