XIII Pühalepa muusikafestival toimub 2.-4. augustil 2024 Hiiiumaal, Pühalepa ja Kärdla kirikus

Esinejad:

Ansambel Floridante

MARIA LISTRA – sopran
VILLU VIHERMÄE – viola da gamba
SAALE FISCHER – klavessiin

Maria Listra (sopran) on vokaalartist, kes oma loomingulises karjääris kombineerib muusikateatri ja kultuuri erinevaid väljendusvorme – kammermuusikast ooperini, vanamuusikast nüüdisteosteni. Maria lõpetas 2008 aastal Londonis Chigwell Schooli ja 2011 Londoni Ülikooli Royal Holloway kolledži (bakalaureusekraad draama- ja teatriõppe erialal).

Maria on laulnud kontserdisarjades üle Eesti, osalenud ooperi- ja muusikaliprojektides, laulnud mitmekülgset kammermuusika repertuaari ning oratooriume.
Aastast 2014 on Maria aktiivne külalissolist teatris Vanemuine. Rollide hulgas Roxane (E. Tamberg Cyrano de Bergerac), Zerlina (W. A. Mozart Don Giovanni), Linda (T. Kaumann Kaubamaja), Franziska Cagliari (J. Strauss Viini Veri), Linda (G. Donizetti Linda di Chamounix), Prl Silberklang (W. A. Mozart Teatridirektor), Christine (A. L. Webber Ooperifantoom), Johanna (S. Sondheim Sweeney Todd), Cosette (C-M. Schönberg), Naine (M-M. Lill Tulleminek); Rahvusooperis Estonia Esimese Daami roll W. A. Mozarti ooperis “Võluflööt”; Tartu Uues Teatris Lydia Koidula A. Põldmäe kammerooperis “Emajõe ööbikud”.
2022 suvel osales Maria V. Tormise/R. Puuri ooperi “Lalli ehk Mere keskel on mees” esmaettekandel Birgitta festivalil, Sinikka rollis. 2023 sügisel tuli Vanemuise teatris välja G. F. Händeli ooper “Julius Caesar”, kus Maria kehastab Cleopatrat.
Teatriprojektidele lisaks on ta andnud meistriklasse, loenguid, seminare ning ka individuaaltunde erinevatel kultuuri- ning interpretatsiooniteemadel.

Ansambel Floridante
alustas kontserttegevusega 2014. aasta jaanuaris Tallinnas neljaliikmelise ansamblina. Praeguseks koondab Floridante mitut tosinat Eesti muusikut, kel on süvendatud huvi varase repertuaari esitamise vastu – lisaks erinevatele ansamblikoosseisudele alustas 2019/2020 hooajal tööd Floridante barokkorkester ning hooajal 2021/2022 toimusid esimesed kontserdid vokaalansambliga Floridante Consort.
Ehkki Floridante „ristiisaks“ on üks G. F. Händeli ooperikarakteritest, on ajaloolistel pillidel mängiva ansambli missiooniks tuua hästituntud Saksa kõrgbaroki kõrval Eesti kuulajani head muusikat, mille loomisaeg jääb 16. sajandi ja 18. sajandi vahele. Muuhulgas on Floridante koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga ettekandele toonud siinmail 19. sajandil tegutsenud baltisaksa mõisnike laululoomingut. Floridante on esinenud erinevates koosseisudes arvukatel Eesti ja Euroopa festivalidel ning tegeleb ka ise varase muusika kontsertide korraldamisega. Aastast 2015. on Floridante Haapsalu vanamuusikafestivali resideeruv ansambel.

Trio Poll-Varema-Poll

Mari Poll (viiul)
Henry-David Varema (tšello)
Mihkel Poll (klaver)

Mari Poll, Henry-David Varema ja Mihkel Poll on rahvusvahelise haardega interpreedid, triona on nad tegutsenud alates 2013. aastast. Ansambli repertuaar hõlmab laia valikut muusikat Mozartist, Beethovenist ja Brahmsist kuni nüüdisheliloojate teosteni. Erilisel kohal on trio repertuaaris eesti helikunst, sh klassikute nagu Artur Lemba ja Heino Elleri teosed, samuti meie kaasaegsete – Erkki-Sven Tüüri, Arvo Pärdi, Tõnu Kõrvitsa ja Riho Esko Maimetsa looming. 2021. aasta sügisel ilmus triol eesti heliloojate klaveritriodest ka album, mille andis välja Poola plaadifirma DUX. Albumile on salvestatud Heino Elleri, Arvo Pärdi, Artur Lemba ja Riho Esko Maimetsa muusika ning selle esitluskontserdid toimusid muuhulgas Berliini Konzerthausis ja Hamburgi Elbphilharmonie’s.

2023. aastal pälvis trio Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laiahaardelise ja rahvusvahelise kammermuusika-aasta eest.

Ulla Krigul (orel) on üks Eesti noorema põlvkonna silmapaistvamaid organiste. Ta on lõpetanud Tallinna muusikakeskkooli klaveri erialal, 2006. aastal Eesti muusika- ja teatriakadeemia magistrantuuri prof Andres Uibo oreliklassis. Olulised olid paar aastat Viini muusika ja kujutavate kunstide ülikoolis prof Martin Haselböcki oreliklassis. Ulla toob regulaarselt igal aastal välja üks-kaks uut soolokava. Olulisel kohal tema tegevuses on kammermuusika. Sageli reisib ta koos oma harmooniumiga mööda Eestit – see sai alguse koostööst ansambliga Jäääär. Sama pilliga on saanud teda näha ka koos Riho Sibula või Kädy Plaas-Kala ja Riivo Kallasmaaga. Ta on toonud kuulajateni Eesti noorema põlvkonna heliloojate uudisloomingut. Nii solisti kui hinnatud kammermuusikuna on Krigul esinenud Eestimaa kirikutes, osalenud enamikel tuntumatel kodumaistel festivalidel (Tallinna orelifestival, Tallinna Bachi festival, „Klaaspärlimäng“, Leigo järvemuusika, „Jazzkaar“), Ukrainas Lvivi rahvusvahelisel orelifestivalil, astunud üles Soomes, Lätis, Austrias, Rootsis, Venemaal. Ta on toonud kuuljate ette oreli-elektroonika kava „Organica“, mis avardab oreli senist kõlapilti. 2019. aasta kevadel ilmus tema esimene CD Erkki-Sven Tüüri oreliloominguga.

Virgo Veldi (saksofon) on lõpetanud G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli (1988, õp. Villu Veski, prof. Olavi Kasemaa) ja Tallinna Konservatooriumi (1993, prof. Kasemaa). Magistrikraadi omandas ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (1997, prof. Kasemaa) ja Helsingi Sibeliuse Akadeemias (2004, prof. Pekka Savijoki).

Ta on töötanud saksofoniõpetajana G. Otsa nim Muusikakoolis ja Sibeliuse Gümnaasiumis Helsingis. Aastast 2001 on ta EMTA saksofonieriala õppejõud ning on juhendanud meistrikursuseid erinevates Euroopa riikides. Veldi on esinenud saksofonisolistina mitmete tuntud orkestritega, samuti osalenud Nyyd Ensemble’i projektides. Teda on kutsutud esinema erinevatele festivalidele ning ta on teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Aleksander Rjabov, Tõnu Kaljuste, Risto Joost, Erki Pehk, Toomas Vavilov jt.
Mitmed Eesti heliloojad nagu Tõnu Kõrvits, Galin Grigorjeva, Toivo Tulev, Rene Eespere, Pärt Uusberg on kirjutanud Veldile teoseid. Ta on andnud suurel hulgal kammerkontserte nii kodu kui välismaal. Tema ansamblipartneriteks on olnud Ivari Ilja, Ralf Taal, Piia Paemurru, Mati Mikalai, Kai Ratassepp, Tatjana Lepnurm, Ulla Krigul, Aare-Paul Lattik, Ines Maidre, Jaak Lutsoja jpt. Samuti on Virgo Veldi osalenud popmuusika kontsertidel koos artistidega nagu Aanne Veski, Ivo Linna, Dave Benton, Koit Toome, Tanel Padar jpt. ning olnud pikaaegne saksofonimängija ansamblis 2QS. Aastatel 1999-2014 oli ta saksofonikvarteti Saxest liige ja kunstiline juht.