VII Pühalepa muusikafestival toimus 3.-5. augustil 2018 Hiiumaal, Pühalepa kirikus.

Reede, 3. august
kell 18 Avakontsert

Kavas: J.S.Bach "Kohvikantaat", Brandenburgi kontsert Nr 5, 1. osa Allegro ja J.S.Bachi aariad.
Solistid Marta Paklar (sopran), Endrik Üksvärav (tenor), Uku Joller (bass) ja barokkorkester, sh külalised Iisraelist: Yizhar Karshon (klavessiin) ja Genevieve Blanchard (flööt).

Laupäev, 4. august
kell 14 Klassikatäht 2018:
Tanel-Eiko Novikov (löökpillid)
kell 16 naiskoor Vanaemad, dirigendid Silvia Mellik ja Reet Ratassepp

Pühapäev, 5. august
kell 13 Tüür ja Tobias

Kavas Erkki-Sven Tüüri "Rändaja õhtulaul" ja "Triglosson trishagion", samuti Rudolf Tobiase kooriteosed. Kontserdiga tähistame Rudolf Tobiase 145. sünniaastapäeva. Kammerkoor Collegium Musicale, dirigent Daniel Reuss (Holland).

 

VII Pühalepa muusikafestival toimus 3.-5. augustil 2018 Hiiumaal Pühalepa kirikus

Sellel aastal kõlab festivalil J.S.Bachi "Kohvikantaat", mis sobitub suurepäraselt Kärdla kohvikutepäeva temaatikasse. Ootame festivalile Klassikatähti, Vanaemade koori koos nende imelise dirigendi Silvia Mellikuga, muusikuid Iisraelist, kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Daniel Reussi Hollandist. Viimase dirigeerimisel kõlab festivali lõppkontserdil Tüüri ja Tobiase looming. Selle kontserdiga tähistame ühtlasi Rudolf Tobiase 145. sünniaastapäeva.

Kroot_Tarkmeel-3499_Tanel-Eiko_Novikov
Telekonkursi "Klassikatähed 2018" võitja Tanel-Eiko Novikov

Tanel-Eiko Novikov oli tänavuse Klassikatähtede võistluse noorim osaleja. Tõmme löökpillide vastu ilmutas ennast juba väga varakult – kui lasteaias tehti mängubändi ja kõik tahtsid olla kitarristid või lauljad, siis Tanel tahtis olla trummar. Muusikakeskkoolis pandi ta alul siiski klaverit õppima, sest nooremates klassides löökpilliõpet polnud, aga kuna poiss oli hea rütmitunnetusega ja klaver teda väga ei köitnud, tehti lõpuks erand. Seitsmendas klassis kogus poiss julguse kokku ja hakkas ksülofonil „Kimalase lendu“ õppima. Harjutusklassis pikki tunde veetes tõestas ta nii endale kui õpetajale, et kui midagi väga tahta, siis see õnnestubki.

Töökus ja aktiivne eluhoiak iseloomustab Tanelit igas mõttes. Ta on kaasa löönud paljudes kohalikes muusikaprojektides, osalenud edukalt rahvusvahelistel konkurssidel Itaalias ja Venemaal, saanud esikohti USA videokonkurssidel. See kõik nõuab pidevat tööd ja uut repertuaari, millega tuleb töötada aastaid. Harjutamine täidab suurema osa Taneli päevadest, hommikust hiliste õhtutundideni, aga kui midagi armastusega teha, pole väsimust ega tüdimustki.

Tanel-Eiko Novikov õpib Tallinna Muusikakeskkoolis üheteistkümnendas klassis Kristjan Mäeotsa juures. Ta on saanud rea esikohti ja eripreemiad kohalikel konkurssidel. 2016.a. osales ta kolmel rahvusvahelisel konkursil, neist kaks olid USA-s korraldatud videokonkursid, „ENKOR“ JA „Great Composer’s Competition“, millel mõlemal saavutas esikoha; samal aastal võitis Venemaal toimunud konkursil „St.Petersburg Open Youth Percussion Competition“ soolo marimba kategoorias I koha ning žürii eripreemia, mis andis võimaluse esineda solistida 2017.a. Mariinsky Teatri kontserdisaalis.

Ta on esinenud 2015.a. Vilniuses Baltimaade vaskpillide festivalil, 2016.a. Tallinnas Põhjamaade löökpillifestivalil „Percussion Plus 2016“, Prahas toimunud Ida-Euroopa WASBE konverentsil, soleerinud Eesti Noorte Kontsertorkestriga, osalenud sellistes kollektiivides nagu TMKK sümfooniaorkester ja noortekoor, Eesti Noorte Kontsertorkester, Eesti Noorte Puhkpilliorkester, Noorteorkester Reaalmažoor, Uue Tänava Orkester, Tallinna Kammerorkester, Vanemuise Sümfooniaorkester, EMTA Sümfooniaorkester, EMTA Brass, Politsei-ja Piirivalveorkester jne. Ta on täiendanud ennast arvukatel meistrikursustel Belgias, Venemaal, Itaalias ja Eestis.

reuss0505spiegelDirigent Daniel Reuss (Holland)
Daniel Reuss (s. 1961) on rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud koori- ja orkestridirigent. 2008-2013 oli ta Eesti Filharmoonia Kammerkoori peadirigent, olles eelnevalt kahe Euroopa eliitkoori peadirigent – Cappella Amsterdam ja Berliini RIAS-kammerkoor. Hollandi kõrgetasemelist profikoori Cappella Amsterdam asus ta juhtima juba 1990. aastal ja teeb seda siiani. Alates 2015. aastast on Daniel Reuss ühtlasi Ensemble Vocal Lausanne'i peadirigent. Reussi tegevus on tõeliselt laiahaardeline. Tippkooride kõrval on ta juhatanud nii suurtes ooperimajades (English National Opera, Brüsseli La Monnaie) kui ka kõige nimekamaid varajase ja nüüdismuusika ansambleid (Akademie für Alte Musik Berlin, MusikFabrik, Scharoun Ensemble).

 

 

 

 

 

Genevieve BlanchardGenevieve Blanchard (flööt, Kanada/Iisrael)

Geneviève Blanchard on Kanadast pärit Tel Avivis elav ja Iisraeli lavadel sagedasti esinev barokkmuusik. Ta on kõrgetasemelise barokkansambli Barrocade liige, esineb tihti solistina ning Iisraeli juhtivates varajase muusika kammerkoosesisudes.
Mitmekülgse interpreedina, mängides erinevatel flöötidel, naudib ta repertuaari renessanssist kaasaegse muusikani. Genevieve Blanchard on sage külalisesineja festivalidel Saksamaal, Hispaanias, Kanadas ja Iisraelis. Ta on juhtinud meistriklasse ning kammermuusika kursusi Prantsusmaal ja Saksamaal. Entusiastliku õpetajana on ta õpetanud nii kaasaegset kui barokk-flööti Tel Avivi Konservatooriumis, omades ka
Aleksander-tehnika õpetamise õigust.
Kanadas mängis GenevièveBlanchard Calgary Filharmoonia Orkestris, osales arvukates salvestuses ning ülekannetes. Ta astus solistina üles Pacific Barokk Orkestriga ning CBC Vancouveri Orkestriga Ton Koopanni ja Monica Hugget’I juhatusel. Ta kuulus barokkansambli “The Musick Masters” koosseisu. Lõpetanud mõjuka Pariisis Konservatooriumi (CNSMDP), jätkas ta õpinguid Saksamaal Freiburgi Kõrgemas Muusikakoolis ja Haagi Kuninglikus Konservatooriumis Hollandis spetsialiseerudes barokk-flöödile ning barokk-stiili esitusele. GenevièveBlanchard naudib erinevaid kultuure, võõrkeelte õppimist ning ta on elanud erinevates riikides.

 


יזהר קרשון צ׳מבלו

Yizhar Karshon (klavessiin, Iisrael)

Iisraeli klavessiinimängija Yizhar Karshon sündis muusikute peres ning alustas juba varases lapseeas plokkflöödi- ja klaveriõpinguid lauldes samal ajal ka erinevates koorides. Hiljem hakkas ta huvi tundma klavessiinimängu vastu, millest kujunes tema suur armastus nii selle instrumendi kui laiemalt barokkstiili vastu.
Järgides oma südame kutset õppis ta Jeruusalemma Muusikaakadeemias David Shemeri käe all ning Baselis (Shveits) Schola Cantorum Basiliensises Jörg Andreas Bötticheri juures. Pärast naasmist Iisraeli sai temast üks ansambli Barrocade asutajatest (tegutseb aastast 2007). Selle anambliga on ta esinenud nii Iisraelis kui Euroopas ning tänaseks hetkeks on salvestatud ka neli CD-plaati.´Lisaks Barrocadele esineb Karshon tihti nii solisti kui continuo-mängijana paljudes Iisraeli ansamblites. Ta on juhatanud mitmeid ansambli Barrocade, aga ka Jeruusalemma Barokkorkestri ja Iisraeli Kammerorkestri kontserte .Ta on osalenud festivalidel Euroopas, USA-s ja Filipiinidel. Aastal 2014 salvestas Yizhar Karshon koos plokkflötist Corina Martiga CD Charles Dieuparti süitidega, mis anti välja saksa plaadifirma Carpe Diem all.
 

Marta_Valdmaa_photo Marta Paklar (sopran)

Eesti sopran Marta Paklar kogub kiirelt tuntust nii solisti kui ka ansamblilauljana ning tema särava ja selge tämbriga häält võib kuulda nii kodu- kui välismaise publiku ees. Ta töötab regulaarselt selliste ansamblitega nagu Collegium1704, Madalmaade Bachiühing ja Nieuw Nederlands Vocaal Ensemble ning kodumaiste kollektiividega Floridante ja Studio Vocale.
Marta Paklar alustas laulmist kuueaastaselt tütarlastekooris "Ellerhein" ning sai koori solistina juba varakult suure esinemiskogemuse nii konkurssidel kui ka rahvusvahelistel kontsertreisidel. Edasi õppis ta Tallinna Georg Otsa nimelises muusikakoolis prof. Marika Eensalu juures klassikalist laulu ning astus seejärel Haagi Kuningliku konservatooriumi vanamuusikaosakonda, mille lõpetas 2016. aastal bakalaureusekraadiga Maria Acda lauluklassis. Ajaloolise esituspraktika spetsialistidest juhendasid teda Peter Kooij, Jill Feldman, Pascal Bertin, Robin Blaze ja Michael Chance. Hetkel jätkab ta
õpinguid Prof. Angelika Luz'u juures Saksamaal Stuttgardis (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst). Peale selle on Marta osalenud selliste tunnustatud lauljate meistrikursustel, nagu Lynne Dawson, Emma Kirkby ja Daniel Taylor, ning töötanud lavastaja Elsina Janseniga.
​Marta sooloettekannete hulka kuuluvad Filia roll G. Carissimi "Jephtes"; (dir. Jos van Veldhoven), J. S. Bachi soolokantaat "Mein Herze schwimmt in Blut" BWV 199 (dir. Jaap ter Linden), A. Grandi "Haec est arbor dignissima"; ja G. Legrenzi "Dialogo delle due Mariae"; (Madalmaade Bachiühing, dir. Jos van Veldhoven), C. A. Jacobi "Weihnachtskantate"; (dir. Susan Williams), A. Vivaldi "Dixit dominus"; (dir. Peter van Heyghen), J. S. Bachi A- duur missa BWV 234 ja F-duur missa, BWV 233 (dir. Toomas Siitan) ning J.Haydni "Missa Sancti Nicolai" (dir. Tõnu Kaljuste).

Naiskoor Vanaemad

Naiskoor "Vanaemad"
Naiskoor "Vanaemad" alustas tegevust 9. veebruaril 2005.aastal.Koori esimeseks lauluks oli Lembit Verlini laul "Vanaemale", millest sai koor ka oma nime.Kolmeteistkümne tegevusaasta jooksul on esinetud erinevates Eestimaa paikades.On osa võetud kõikidest toimunud naiskooride laulupäevadest (Türil, Rakveres, Põlvas, Pärnus) ja üldlaulupidudest. Koor on osalenud ka võistulaulmistel ning 2012. ja 2015.a.saavutas c-kategoorias esikohad. Aastal 2012 nimetati naiskoor "Vanaemad" Aasta naiskooriks. Oma laule on viidud ka piiri taha.Nii on lauldud Sankt-Peterburgis, Riias, Kaunases,Vilniuses,Berliinis,Prahas,Göteborgis,Stockholmis, Kotkas, Helsinkis.
Kooris laulavad suurte koorilaulukogemustega vanaemad. Käesoleval hooajal on kooris 40 lauljat.Koori keskmine vanus on 76 aastat. Kooril on kaks dirigenti – Silvia Mellik ja Reet Ratassepp.

 

Silvia Mellik 3Silvia Mellik (s. 04. märtsil 1933) on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1958.a. Gustav Ernesaksa õpilasena. Aastatel 1958-1963 töötas teatris "Vanemuine" koormeistrina.Ta on olnud  paljude praegu tegutsevate koorijuhtide õpetaja ja juhatanud mitmeid koore. Võistulaulmistel on ta pälvinud parima dirigendi tiitli (2012,2015,2018). Üldlaulupidudel on  Silvia Mellik olnud naiskooride dirigent.

 

 

 

 

 

Reet RatasseppReet Ratassepp (s. 08. märtsil 1940) on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1964. aastal koorijuht-pedagoogina Jüri Variste õpilasena ja töötanud 46 aastat Tallinna Muusikakeskoolis. Tema käe alt on välja tulnud palju praegu tegutsevaid muusikuid.Ta juhatanud ka erinevaid koore.