17.-19. august 2012
Tänavu augustis leiab Hiiumaal aset esimene Pühalepa muusikafestival. Kavas on nii vanamuusika kui Hiiumaalt pärit helilooja Erkki-Sven Tüüri looming.
Vanamuusika osas on festivali korraldajatel suur rõõm tuua publikuni Saksa helilooja J. Scheini teos "Israelis brünnlein" ning seda Hollandi tippdirigendi Jos van Veldhoveni dirigeerimisel. Tegemist on teose esmaesitusega Eestis, samuti viibib Jos van Veldhoven esmakordselt Eestis!
Festivali raames saab Jos van Veldhoveni dirigeerimisel J.Scheini teost "Israelis brünnlein" nautida 19. augustil kell 15 ka Tallinna Jaani kirikus.
Festivali kunstiline juht on dirigent Endrik Üksvärav. Korraldajad on MTÜ Kerema Kultuurikoda ja MTÜ Collegium Musicale. Festival toimub koostöös Pühalepa Vallavalitsusega.
"Festivaliga soovime anda oma panuse just selle piirkonna heaks. Ning teha seda meie vanavanaisa, Gustav Liidi, kombel läbi muusika!" rääkis MTÜ Kerema Kultuurikoda juhatuse liige Tõnis Peikel.
"Eestis on palju toredaid festivale, kus keskendutakse ühele konkreetsele heliloojale – on Kreegi päevad, Pärdi päevad jne. Kuna Tüür on pärit Hiiumaalt, siis sobib Hiiumaa tema muusika esitamise kohaks suurepäraselt," rääkis festivali kunstiline juht Endrik Üksvärav. "Teise suunana on plaanis esitada ja tutvustada erinevat vanamuusikat. Soov on ka see, et igal festivalil astuks üles tippdirigent väljaspool Eestit."
Festivali piletimüügitulu on plaanis annetada Pühalepa kiriku uue oreli soetamise fondi.
Kava 2012
Reedel, 17. augustil
19.00 Pühalepa kirikus barokiõhtu "Elu on unenägu".
Ansambel "focus baroque" koosseisus: Iren Lill Eestist (klavessiin) ja Holger Faust-Peters Saksamaalt (viola da gamba). Tenor Endrik Üksvärav.
Kõlab prantsuse muusika viola da gambale ja klavessiinile Louis XIV ja Louis XV valitsemisajast, heliloojatelt Marin Marais, François Couperin, Louis Heudelinne, Louis de Caix d´Hervelois jt. Kontserdi teises osas tulevad esitamisele aariad J.S.Bachi ja G.F.Händeli loomingust.
Laupäeval, 18. augustil
15.00 Pühalepa kirikus J.H.Schein “Israelis brünnlein".
Esitab festivali koor koosseisus: Anna Ehrenberg, Maria Valdmaa, Marta Paklar, Hele-Mall Leego, Jaanika Kilgi, Sofia Pedro, Miina Pärn, Tuuri-Elo Viik, Mikk Dede, Sander de Jong, Endrik Üksvärav, Lodewijk van der Ree, Samuel Jalakas, Taniel Kirikal.
Kaastegevad Tõnu Jõesaar (viola da gamba), Robert Staak (theorb), Ene Salumäe (orel).
Dirigent Jos van Veldhoven (Holland).
Teose autor on saksa helilooja Johann Hermann Schein (1586 –1630), kes kirjutas vara-baroki heliloojana nii vaimulikku kui ilmalikku muusikat.
"Israelis brünnlline" on kirjutatud aastal 1623. Eestis esitatakse teost sellises mahus esmakordselt. Kokku on teosel 26 osa, Pühalepa muusikafestivali raames tuleb neist ettekandele 13.
18.00 Pühalepa kirikus Erkki-Sven Tüüri autorikontsert.
Kõlavad helilooja instrumentaalteosed noorema generatsiooni tõusvate tähtede esituses – Johan Randvere (klaver), Theodor Sink (tšello), Kaia Voitka (viiul) ja Margus Parind (klarnet).
Pühapäeval, 19. augustil
15.00 Pühalepa kirikus Pühalepa koguduse naiskoori "Anna" kontsert.
15.00 Tallinna Jaani kirikus J.H.Schein "Israelis brünnlein". Dirigent Jos van Veldhoven (Holland).
Piletid Piletilevist ja tund enne algust kohapealt.
Esinejad
Jos van Veldhoven
Hollandi tippdirigent, sündinud 1952.
Aastast 1983 Hollandi Bachi Society juht.
Utrechts Barok Consort asutaja aastal 1976 ja selle juht.
Kooridirigeerimise õppejõud Amsterdami ja Haagi konservatooriumis.
Dirigeerinud palju J.S.Bachi ja tema kaasaegsete muusikat.
Astub regulaarselt külalisdirigendina kollektiivide ette nii kodu- kui välismaal sh Das Orchester der Beethovenhalle Bonn, The Tokyo Philharmonic Orchestra, the Telemann Chamber Orchestra ja the Essener Philharmoniker.
Festivali koor
J. Scheini teost "Israelis brünnlein" esitab selleks kokku kutsutud kõrgetasemeline festivali koor, keda juhatab Jos van Veldhoven Hollandist. Lisaks eestlastele laulavad kooris ka sopran Sofia Pedro Portugalist ja tenor Sander de Jong Hollandist. Kokku on lauljaid 14. Teose esitamisel on kaastegevad: Tõnu Jõesaar (viola da gamba), Robert Staak (theorb) ja Ene Salumäe (orel).
Endrik Üksvärav
Eesti Kooriühingu poolt "Aasta noor dirigent 2011" tiitliga pärjatud kammerkoori "Collegium Musicale" dirigent, kelle juured viivad ema kaudu Hiiumaale, Kalana külla. Lisaks dirigeerimisele keskendub Endrik Üksvärav üha enam ka soololaulule. Endrik Üksvärav on Pühalepa muusikafestivali kunstiline juht.
"focus baroque"
Ansambel "focus baroque" tegutseb 2004. aastast koosseisus Holger Faust-Peters (viola da gamba, Saksamaa) ja Iren Lill (klavessiin) Duo on salvestanud kaks CD-d: „Anno 1698“ (ARS Produktion, 2010) ja Avec Privilegedu Roy (ARS Produktion, 2012) ning annab pidevalt kontserte.
Holger Faust – Peters õppis, peale tšelloõpingute lõpetamist Kölni Muusikakõrgkoolis, viola da gambat Münsteris Hermann Hickethieri ja Baselis Paolo Pandolfo juhendamisel. Aastal 2000 pälvis ta laureaaditiitli rahvusvahelisel Bach-Abel-konkursil Köthenis, Saksamaal. Lisaks kontserttegevusele koos Iren Lillega osaleb Holger Faust-Peters mitmete erinevate ansamblite koosseisudes ning annab ka soolokontserte, mängidesmuusikat keskaja perioodist kuni kaasaegsete heliloojate teosteni. Ta tegutseb ka tšello ja viola da gamba õpetajana, on olnud külalisdotsendiks Frankfurdi ja Saarbrückeni muusikakõrgkoolides ning annab pidevalt ajaloolise muusikainterpretatsiooni meistrikursusi.
Irén Lill onlõpetanud Eesti Muusikaakadeemia klaveri ning Kölni Muusikakõrgkooli klavessiini erialal. Ta on täiendanud end mitmetel meistrikursustel Eestis, Soomes, Norras, Prantsusmaal, Itaalias ja Saksamaal. 2000. aastal saavutas Irén Lill diplomi J.S. Bachi muusikale pühendatud interpretatsioonikonkursil Tallinnas.Irén Lill on esinenud nii solisti kui ka erinevate kammeransamblite ja orkestrite koosseisus Eestis, Lätis, Soomes, Norras, Saksamaal, Venemaal, Belgias, Hispaanias,Šveitsis jm., ning olnud mitmete uudisteoste esmaesitaja. Ta on teinud salvestusi Eesti Rahvusringhäälingule ning viinud läbi interdistsiplinaarseid kunstiprojekte koostöös erinevate kunstnikega. Irén Lill on „Türi Kevadfestivali“ algataja ja kunstiline juht, festival toimubiga-aastaselt alates aastast 2007.
Toetajad
MTÜ Hiiumaa Kultuuri Selts
Margus Mändmets
Paler PT OÜ
Papsi OÜ
Toetused MTÜ Kerema Kultuurikoda tegevuseks ja Pühalepa muusikafestivali korraldamiseks on oodatud MTÜ Kerema Kultuurikoda kontole SEB pangas: 10220200798225