Kava
2013. aasta festivali kava:
Reede, 23.august
19.00 Pühalepa kirik Vox Clamantis, dir Jaan-Eik Tulve
20.30 Pühalepa kirik "Maagiline marimba". Soleerib "Klassikatähed 2013" finalist Heigo Rosin.
Laupäev, 24. august
14.30 Pühalepa kirik "Klassikatähed 2013" finalistid. Marcel Johannes Kits, Marten Altrov ja Heigo Rosin.
16.00 Pühalepa kirik Keelpillikvartetid. Tüür ja Tobias. Esitab keelpillikvartett „Insomnia“
18.00 Pühalepa kirik H.I.F.Biber „Vesperae longiores ac breviores“, dir Simon Carrington (UK), Collegium Musicale Fest, solistid ja barokkansambel.
Pühapäev, 25. august
13.00 Pühalepa kirik Kärdla kammerkoor, dir Raili Schults
19.00 Mustpeade maja, Tallinn H.I.F.Biber „Vesperae longiores ac breviores“, dir Simon Carrington (UK), Collegium Musicale Fest, solistid ja barokkansambel.
Piletid on müügil Piletilevis ja tund enne algust kohapeal.
Lisaks üksikpiletitele hinnaga 3-12 EUR on müügil Festivali pass 30 EUR.
Festivali pass tagab sissepääsu kõigile festivali kontsertidele.
Esinejad
2013. aasta festivalil esinesid:
Simon Carrington (UK)
Yale’i ülikooli emeriitprofessoril Simon Carringtonil on olnud silmapaistev muusikukarjäär. Ta on esinenud laulja, kontrabassimängija ja dirigendina nii oma kodumaal Suurbritannias kui USAs. 2003-2009 oli ta Yale’i ülikooli koorijuhtimise professor ja Yale Schola Cantorumi juht. Yale’is töötamise ajal juhtis Carrington laulueriala uue magistriõppeprogrammi juurutamist, kus spetsialiseeruti oratooriumidele, vanamuusikale ja kammeransamblile. Enne USA-sse tööle asumist oli Carrington 25 aastat laulja ja kunstiline juht rahvusvaheliselt tunnustatud Briti vokaalansamblis The King’s Singers, olles ühtlasi üks ansmbli asutajaliikmeid. The King’s Singersi algusaegadel tegi Carrington karjääri ka kontrabassimängijana. Mängis BBC filharmoonilises orkestri ning seejärel oli Londonis vabakutseline kontrabassimängija. Spetsialiseerudes continuo-mängule tegi ta mitmeid salvestusi koos oma Cambridge’i kaasaegse John Eliot Gardieneriga. Carrington on mänginud ka koos kõigi suurte sümfoonia- ja kammerorkestritega selliste maestrote nagu Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Benjamin Britten, Pierre Boulez, Sir Colin Davis, Carlo Maria Guilini, Otto Klemperer, Ricardo Muti, Georg Solti ja George Szell käe all.
Carrington on õpetanud noori dirigente Londonis Kuninglikus Muusikaakadeemias, Ungaris Budapestis Liszti konservatooriumis, Kolumbias Bogotas Andide ülikoolis, Argentiinas maailma koorimuusika sümpoosiumil ning Eastmani, Temple’i ja Indiana ning paljudes teistes USA muusikakoolides. Kord aastas kogub ta salvestusteks ja kontsertide andmiseks kokku oma ansambli the Simon Carrington Chamber Singers.
www.simoncarrington.com
Vox Clamantis
Ansambel Vox Clamantis ühendab oma muusikas vana ja uue. Olles alati toetunud gregooriuse laulule ning varajasele mitmehäälsusele, kõlab ansambli pea kõikides programmides ka kaasaegne muusika selle väga laialdastes väljendusvormides. Vox Clamantisele on kirjutanud teoseid paljud eesti heliloojad, teiste seas Arvo Pärt, Helena Tulve, Toivo Tulev, Tõnis Kaumann jt., aga ka tuneesia helilooja ja laulja Dhafer Youssef. 2011. aastal pälvisid Vox Clamantis ning Jaan-Eik Tulve Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia kirgastavate kontsertide eest Eestis ja piiri taga.
www.voxclamantis.ee
Insomnia – kvartett
Eesti noortest muusikutest koosnev keelpillikvartett.
Koosseis: Mari Targo (viiul), Valeria Rjumina (viiul), Mairit Mitt (vioola) ja Theodor Sink (tšello).
Ise ütlevad nad enda kohta nii: „Peale edukat osalemist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammeransamblite konkursil, kus esikoha pälvis D. Šostakovitši klaverikvinteti esitus, otsustasime ansamblist 4/5 moodustanud keelpillikoosseisuga koostööd jätkata. Edaspidi Insomnia-kvartetiks nimetatud koosluse debüütkontserdid toimusid 2012. aasta novembris Tallinnas, Tartus ja Narva-Jõesuus. Väga positiivne publiku vastukaja andis indu juurde koos edasi musitseerimiseks. Meie eesmärk ei ole end repertuaari kaudu piiritleda, iga ettevõtmise juures on oluline idee, mis meid ja publikut kõnetaks – tahame tuua tihti museaalistaatusesse jäänud keelpillikvarteti 21.sajandisse."
III Pühalepa muusikafestivalil esinevad:
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) on kujunenud üheks tuntumaks Eesti muusikakollektiiviks maailmas. EFK asutas 1981. aastal Tõnu Kaljuste, kes oli koori kunstiline juht ja peadirigent kakskümmend aastat. Aastail 2001–2007 jätkas tema tööd inglise muusik Paul Hillier. Hooaegadel 2008/2009–2012/2013 oli koori kunstiline juht ja peadirigent Daniel Reuss.
Koori repertuaar ulatub gregooriuse laulust kuni 21. sajandi muusikani. Eriline koht on selles juba aastaid olnud eesti heliloojate loomingul (Pärt, Tormis, Tüür, Grigorjeva, Tulev, Kõrvits, Tulve) ja selle tutvustamisel maailmas. Hooaja jooksul annab koor 60–70 kontserti nii kodu- kui ka välismaal. EFK on teinud koostööd paljude väljapaistvate dirigentide ja orkestritega, nagu Claudio Abbado, Helmuth Rilling, Eric Ericson, Iván Fischer, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Nikolai Aleksejev, Andrew Lawrence-King, Roland Böer, Lars Ulrik Mortensen, Frieder Bernius, Louis Langrée, Stephen Layton, Marc Minkowski, Christoph Poppen, sir Colin Davis, Paul McCreesh jt; Norra, Austraalia, Leedu, Praha ja Stuttgardi kammerorkestrid; Londoni Sümfooniaorkester, Mahleri Kammerorkester, Iisraeli Filharmoonia orkester, Berliini Ringhäälingu orkester, Concerto Copenhagen, Concerto Palatino, Salzburg Camerata, Les Musiciens du Louvre-Grenoble, BBC Walesi orkester, Baseli Kammerorkester ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Tallinna Kammerorkester.
Koori on kutsunud esinema paljud mainekad festivalid maailmas, nt BBC Proms, Abu Gosh’i muusikafestival, Bergeni rahvusvaheline festival, Salzburgi Pidunädalad, Musikfest Bremen, Salzburgi Mozartwoche, Vale of Glamorgan, Mehhiko Cervantino festival, Schleswig-Holsteini muusikafestival, Edinburghi rahvusvaheline festival, Aix-en-Provence’i festival jt.
Kontserttegevuse kõrval on koori töös olulisel kohal salvestused (plaadifirmadele ECM, Virgin Classics, Carus, Harmonia Mundi, Ondine), mis on võitnud auhindu, sh Grammy-auhinna CD-plaadi „Arvo Pärt. Da Pacem” eest (Harmonia Mundi 2006, dirigent Paul Hillier).
Dirigent Heli Jürgenson
Marcel Johannes Kits ja Katariina Maria Kits
Floridante
Tegemist on täiesti uue, barokkpillidel mängiva koosseisuga, mis on nime saanud G. F. Händeli samanimelise ooperi järgi. Ansambli eesmärk on afektirohke kõrgbaroki muusika esitamine “mente et corde” – südame ja mõistusega.
Ansambli koosseisu kuuluvad:
Ele Raik (barokkoboe)
Meelis Orgse (barokkviiul)
Tõnu Jõesaar (barokktšello)
Saale Fischer (klavessiin).
Kolmsada aastat tagasi polnud muusika veel niisugune universaalne ja kõikjal üheselt mõistetav kunst kui tänapäeval. Vastupidi, kahe valitseva rahvusliku stiili ja natuuri vahel – ekstravertsete itaallaste ja väärikust hindavate prantslaste – käis kõva vägikaikavedu, põlastamine ja isegi solvamine. 18. sajandiks said vihavaenlased nii otseses kui ülekantud mõttes keskpõrandal sõbralikult kokku ja tekkis nähtus nimega les gouts reunis e. ühendatud maitsed.
Viimasest innustatuna ongi kokku pandud ansambli peaasjalikult Saksa heliloojate loomingust, ent siiski tuntavalt prantsuse ja itaalia stiilis muusikast, koosnev kava.
Peep Lassmann
Kalervo Kulmala
Endrik Üksvärav
Kammerkoor Collegium Musicale
Ulmus Domini
Ulmus Domini koosseisus:
Anne Jalakas – flöödid
Hanna Jalakas – viiul
Ingel Jalakas – viiul
Ott Jalakas – tšello
Samuel Jalakas – trompet
Toetajad
Meedia
Pühalepa muusikafestival toob Eestisse Hollandi tippdirigendi
Postimees Online 18.07.2012
Loe siit
Pühalepa muusikafestival toob Eestisse Hollandi tippdirigendi
ERR Uudised 18.07.2012
Loe siit
Pühlepa muusikafestival toob Eestisse Hollandi tippdirigendi
ERR Klassikaraadio 18.07.2012
Loe siit
Hiiumaal saab järgmisel nädalal alguse uus Pühalepa muusikafestival
Delfi 9.08.2012
Loe siit
Pühalepa festival. Intervjuu Kristel Peikeliga.
Vikerraadio 12.08.2012
Kuula siit
Hollandi tippdirigent Jaani kirikus
Ajaleht Pealinn 13.08.2012
Loe siit
Pühalepas kuuleb Prantsuse õukonnaheliloojate muusikat
ERR Uudised 16.08.2012
Loe siit
Pühalepas kuuleb Prantsuse õukonnaheliloojate muusikat
ERR mobiil 16.08.2012
Loe siit
Esimene Pühalepa muusikafestival
Delta, Klassikaraadio 16.08.2012
Kuula siit
Scheinist Tüürini
Ajaleht Sirp 17.08.2012
Loe siit
Eestit külastab Hollandi tippdirigent Jos van Veldhoven
ERR, Klassikaraadio 18.08.2012
Loe siit
Pühalepa muusikafestival
ERR, AK Uudised 18.08.2012
Vaata siit
J.H.Scheini "Israelis brünnlein", dir Jos van Veldhoven, Tallinna Jaani kirikus.
Klassikaraadio, 19.08.2012
Kuula siit.